Avoin ja luottamuksellinen vertaistukiryhmä Sinulle, kenen läheinen sairastaa tai oireilee psyykkisesti. Diagnoosia tai yhdistyksen jäsenyyttä ei tarvita, huoli riittää. Ryhmää ohjaa koulutettu vertaisohjaaja ja yhdistyksen omaistyöntekijä.
Ryhmä kokoontuu maanantaisin klo 17-18.30: 8.2., 8.3., 12.4., 10.5. ja 7.6.2021 etänä Zoom- verkkopalvelussa. Osallistujat kuulevat ja näkevät toisensa livenä tietokoneidensa, tablettiensa tai älykännyköidensä kautta. Jos käytät puhelinta, lataathan sovelluksen etukäteen. Tapaamisten teemoissa huomioidaan osallistujien toiveet.
Tapaamisten teemoina:
8.2 Resilienssi, kuinka voin vahvistaa omaa selviytymiskykyäni?
8.3 Tunteet, mitä ne kertovat omista tarpeistani?
12.4 Rajat, kuinka osaisin asettaa happinaamarin ensin omille kasvoilleni?
10.5 Tutustumista, vertaistukea ja tunnetyöskentelyä
7.6 Syyllisyys, kuinka käsitellä syyllisyyden tunnetta?
Toivomme ilmoittautumiset viimeistään kokoontumisia edeltävänä perjantaina Suville: [email protected], 050 538 7633.
Lämpimästi tervetuloa mukaan!