Yhdistyksessämme on monenlaista toimintaa tarjolla lähiviikkojen aikana ja ryhmissä on vielä tilaa. Lämpimästi tervetuloa toimintaamme!
Tulethan toimintaamme mukaan vain terveenä. Noudatamme hyvää käsihygieniaa ja turvavälejä. Suosittelemme kasvomaskin käyttöä, joita saa työntekijöiltä.

Vertaisryhmä Keuruulla

maanantaina 28.9. klo 17-18.30

Avoin vertaistukiryhmä kaikille psyykkisesti sairastuneen tai oireilevan omaisille ja läheisille Keuruulla. Kokoonnumme kirjastolla. Ryhmä on luottamuksellinen ja voit osallistua myös kertaluontoisesti.

Huom! Vallitseva koronatilanne saattaa aiheuttaa muutoksia kokoontumisten suhteen, minkä vuoksi toivomme ilmoittautumiset tapaamisiin. Ilmoittautumiset ja lisätietoja Suvilta 28.9. klo 12 mennessä: [email protected], p. 050 538 7633

Lämpimästi tervetuloa mukaan uudet ja vanhat omaiset!

Seuraavat Kokoontumiset Syksyn 2020 aikana aina kuukauden viimeinen maanantai klo 17-18.30 päivinä: 26.10., ja 30.11. Joulukuussa ei tapaamista.


NUORTE eli Vertaisryhmä sairastuneen nuoren/nuoren aikuisen läheisille

tiistaina toimistolla 29.9. klo 17-18.30

Vertaisryhmä Sinulle, jonka nuori tai nuori aikuinen on sairastunut tai oireilee psyykkisesti.

Syksyn 2020 aikana ryhmä kokoontuu aina kuukauden viimeisenä tiistaina klo 17-18.30 päivinä 25.8., 29.9., 27.10., 24.11. (ja 29.12?). Ryhmä on luottamuksellinen ja voit osallistua myös kertaluonteisesti. Ryhmä kokoontuu yhdistyksen toimistolla osoitteessa Tapionkatu 4 A 5, Jyväskylä.

Ilmoittautumiset ja lisätietoja Samilta 29.9. klo 12 mennessä: [email protected], 050 528 0030


Mielenterveyden ensiapu® 1 eli MTEA® 1 – koulutus verkossa

INFO -ILTA keskiviikkona 30.9. klo 17-18

Oletko kiinnostunut osallistumaan MTEA1 -kurssille syksyllä 2020?

Kurssilta saat tietoa mielen hyvinvoinnista ja siihen vaikuttavista tekijöistä. Saat rohkaisua huolehtimaan omasta ja läheisten mielenterveydestä, sekä taitoja selvitä elämään kuuluvista vastoinkäymisistä. Koulutus jakaantuu viiteen n. 1,5h verkkotapaamiseen ja niiden välisiin kotitehtäviin.

Järjestämme Info-tilaisuuden kurssista verkkoyhteydellä ke 30.9. klo 17-18. Infossa kuulet kurssista lisää ja voit pohtia sopiiko kurssi ja aikataulu omaan arkeesi. Tervetuloa mukaan!

Ilmoittautumiset Suville viimeistään ma 28.9: [email protected]


Muuramen vertaisryhmä

maanantai 5.10. klo 17-18.30

Kaikille psyykkisesti sairastuneen tai oireilevan omaisille ja läheisille suunnattu luottamuksellinen vertaistukiryhmä kokoontuu avoimena ryhmänä Muuramen Mannatuvalla osoitteessa Virastotie 2 aina kuukauden ensimmäisenä maanantaina klo 17-18.30: 7.9., 5.10., 2.11. ja 7.12.2020.

Ryhmää ohjaa vertaisohjaaja yhdessä omaistyöntekijän kanssa. Muuramen ryhmäesite: Muurame_vertaisryhmä_syksy_2020

Lämpimästi tervetuloa mukaan!

Lisätietoja: [email protected], p.050 538 7633


Puhelinryhmä

tiistaina 6.10. klo 14-15.30

Puhelinryhmät ovat vertaisryhmiä, joihin voit osallistua omalla puhelimellasi kotoa tai vaikkapa kävelylenkiltä käsin. Puhelut ovat ryhmäläisille maksuttomia. Ryhmään voi osallistua anonyymisti ja yhteen tapaamiseen mahtuu ohjaajan lisäksi viisi henkilöä. Ryhmää ohjaa yhdistyksen omaistyöntekijä.

Syksyn 2020 aikana puhelinryhmä kokoontuu aina kuukauden ensimmäisenä tiistaina klo 14-15.30 päivinä 4.8., 1.9., 6.10., 3.11., 1.12. Ryhmään voi osallistua myös kertaluonteisesti.

Puhelinryhmistä on hyviä kokemuksia, joten rohkeasti mukaan!

Ilmoittautumiset Suville viimeistään ryhmäpäivinä klo 12 mennessä:

p. 050 538 7633, [email protected].


Vertaistapaaminen Puolisoille Verkossa keskiviikkona 7.10. klo 17.30-18.30

Paikka: Kokoonnumme Zoom- yhteydellä verkossa.

Ohjelma: Illan teemana Parisuhde. Saat ilmoittautumisesi yhteydessä sähköpostiin linkin, jota klikkaamalla pääset osallistumaan. Osallistujien videokuvat ja äänet on suljettu automaattisesti ja keskustelu käydään chat- toiminnon kautta, mutta voit halutessasi laittaa äänet päälle ja osallistua myös keskustelemalla.

Haluamme kehittää puolisoryhmiä vastaamaan osallistujien toiveita ja tarpeita, joten toivomme että vastaat nimettömänä webropol -kyselyyyn kokoontumisen jälkeen, jonka lähetämme sähköpostitse.

Ilmoittautumiset: Suville 5.10. mennessä: p. 050 538 7633, [email protected] Jos tarvitset apua Zoomin -käyttöön liittyen, opastamme mielellämme. Käyttäessäsi älypuhelinta, lataathan appsin etukäteen.


Ilonan päivän Avoimet Ovet perjantai 9.10 klo 13-15

Perjantaina 9.10.2020 vietetään kansallista Mielenterveysomaisten eli Ilonan päivää. Tämän vuoden teemana on mielenterveyden häiriöihin liitetyn stigman vähentäminen, joka vaikuttaa vahvasti myös omaisten ja läheisten elämään.

Haluamme juhlistaa päivää kakkukahvien merkeissä toimistollamme, osoitteessa Tapionkatu 4 A 5, Jyväskylä.

Lämpimästi tervetuloa tutustumaan toimintaamme ja meihin työntekijöihin! Tarjolla kakkua ja pientä ohjelmaa.

Vallitsevan koronatilanteen johdosta, pyydämme teitä ilmoittautumaan etukäteen, jotta voimme suunnitella vierailut porrastetusti turvaväleistä huolehtien. Seuraamme koronatilannetta tarkasti, joka saattaa aiheuttaa muutoksia päivän toteutukseen.

Ilmoittautumiset toivotaan 2.10. mennessä: [email protected]


Ilonan päivä, Tuttu -projektin päättyminen luennon ja kahvittelun merkeissä perjantaina 9.10 klo 17-19

Mielenterveysomaisten päivänä (Ilonan päivänä) nautimme yhteiset Tuttu- projektin päätöskahvit  Matara-salissa, Matarankatu 6 A1, 2. krs.

Illan teemana on tunteet ja niiden käsittely.

Ohjelmassa:
Perheterapian keinot omaisen tukena, pari- ja perheterapeutti Pirjo Lahtinen

Keski-Suomen mielenterveysomaiset -FinFamin terveiset, toiminnanjohtaja Sami Huusko

Samalla saat kuulla ja tutustua, minkälaista tukea yhdistyksellä on tarjota omaisille!

Kahvitarjoilun vuoksi ilmoittautuminen 30.9.2020 mennessä Minnalle, puh. 050 449 8140 tai [email protected]