Omaisneuvontaa ajanvarauksella läpi kesän
 
Oletko huolissasi läheisesi psyykkisestä sairaudesta tai oireilusta? Kaipaatko kahdenkeskistä keskustelua tilanteessasi? Varaa aika omaisneuvontaan. Toteutamme omaisneuvontaa myös kesällä livetapaamisissa toimistollamme, sähköpostitse, puhelimitse ja verkkovälitteisesti arkisin maanantaista torstaihin, poikkeuksena 29.6-30.6., jolloin toimistomme on suljettuna. Keskustelut ovat maksuttomia ja luottamuksellisia. Diagnoosia ei tarvita, myös huoli riittää.
 
Kesäkuu: Suvi Karkiainen, p. 050 538 7633
Heinäkuu: Sami Hoisko, p. 050 528 0030
______________________________________________________________________________

 

Puhelinryhmä ti 4.8. klo 14-15.30

Puhelinryhmät ovat vertaisryhmiä, joihin voit osallistua omalla puhelimellasi kotoa tai vaikkapa kävelylenkiltä käsin. Puhelut ovat ryhmäläisille maksuttomia. Ryhmään voi osallistua anonyymisti ja yhteen tapaamiseen mahtuu ohjaajan lisäksi viisi henkilöä. Ryhmää ohjaa yhdistyksen omaistyöntekijä.

Syksyn 2020 aikana puhelinryhmä kokoontuu aina kuukauden ensimmäisenä tiistaina klo 14-15.30 päivinä 4.8., 1.9., 6.10., 3.11., 1.12. Ryhmään voi osallistua myös kertaluonteisesti.

Puhelinryhmistä on hyviä kokemuksia, joten rohkeasti mukaan!

Ilmoittautumiset Suville viimeistään ryhmäpäivinä klo 12 mennessä: 

p. 050 538 7633, suvi.karkiainen@finfamiks.fi.

 

_____________________________________________________________________________

Vertaistapaaminen verkossa ma 10.8. klo 17-18.30.
Aiheena Itsemyötätunto
 

Vertaistapaamiset verkossa on suunnattu kaikille psyykkisesti sairastuneen tai oireilevan läheisille, jotka kaipaavat vertaistukea ja voimavaroja arkeen. Tapaamisissa lyhyt alustus teemasta, pieniä toiminnallisia harjoituksia ja keskustelua osallistujien kesken. Ensimmäisen tapaamisen teema on Itsemyötätunto.

Verkkotapaamiset toteutetaan Zoom- alustalla, jonne on helppo tulla sähköpostilinkin avulla. Lähetämme ilmoittautuneille linkin viimeistään muutama tunti ennen tapaamista.  Jos et ole kokeillut aikaisemmin Zoomia, opastamme mielellämme sen käytössä.

Lisätietoja ja ilmoittautumiset toivotaan 7.8 mennessä:

Samille: sami.hoisko@finfamiks.fi, p. 050 528 0030 tai
Suville: suvi.karkiainen@finfamiks.fi, p. 050 538 7633

 

Syksyn 2020 Vertaistapaamiset verkossa aina kuukauden toisena maanantaina: 14.9 (teemana Toivo), 12.10 (teemana Ahdistus), 9.11. ja 14.12. 2020 klo 17-18.30.

______________________________________________________________________________

Läheisten hyvinvointi-ilta Matarassa ke 19.8. klo 17-19

Toivoisitko keskustelua, toimintaa ja kokemusten vaihtoa kahvikupposen äärellä muiden samassa elämäntilanteessa olevien kanssa? Hyvinvointi-illan teemana 19.8. on luonto ja luontokokemukset. Kierräämme yhdessä Tourujoen luontopolun ja ikuistamme omat luontotaulut. Sateen sattuessa olemme sisätiloissa.

Olemme ulkona, joten varustaudu sopivalla vaatetuksella ja jalkineilla. Iltakahvin nautimme sään salliessa ulkona tai sisällä. Tulethan mukaan oireettomana, pidämme huolta käsihygienista ja turvaväleistä. Kokoontuminen Matarankatu 6 A1, ala-oven edessä.

Syksyn 2020 Hyvinvointi-illat joka kuukauden kolmas keskiviikko klo 17-19. Hyvinvointi-iltojen teemat vaihtelevat.

Lisätietoja Minnalta: minna.wacker@finfamiks.fi, p. 050 449 8140

______________________________________________________________________________

Omaisten olohuone to 20.8. klo 13-14.30
 

Omaisten olohuone on kaikille psyykkisesti sairastuneen tai oireilevan omaisille ja läheisille suunnattu vertaistukiryhmä, jota ohjaa yhdistyksen työntekijät. Ryhmään voi osallistua myös kertaluonteisesti. Syksyn 2020 aikana vertaistapaamisiin mahtuu mukaan kuusi (6) osallistujaa, jotta pystymme mahdollistamaan turvavälit. Tulethan mukaan oireettomana, pidämme huolta käsihygienista ja turvaväleistä. Omaisten olohuone järjestetään yhdistyksemme toimistolla osoitteessa Tapionkatu 4 A 5, 3krs., käynti sisäpihan kautta.

Lisätietoja ja ilmoittautumiset toivotaan 19.8 mennessä:

Suville: suvi.karkiainen@finfamiks.fi, 050 538 7633 tai
Samille: sami.hoisko@finfamiks.fi, 050  528 0030

 

Syksyn 2020 Omaisten olohuone-vertaisryhmä kokoontuu kerran kuukaudessa torstaisin klo 13-14.30 päivinä: 17.9., 15.10., 12.11 ja 17.12.2020.

______________________________________________________________________________

Vertaisryhmä sairastuneen nuoren tai nuoren aikuisen läheisille
ti 25.8. klo 17-18.30
 

Vertaisryhmä Sinulle, jonka nuori tai nuori aikuinen on sairastunut tai oireilee psyykkisesti. Ryhmä on luottamuksellinen ja voit osallistua myös kertaluonteisesti.  Syksyn 2020 ensimmäinen tapaaminen pidetään yhdistyksen toimistolla. Vertaistapaamisiin toimistolla mahtuu mukaan kuusi (6) osallistujaa, jotta pystymme mahdollistamaan turvavälit. Tulethan mukaan oireettomana, pidämme huolta käsihygienista ja turvaväleistä.

Ilmoittautumiset 24.8 mennessä:

Samille: sami.hoisko@finfamiks.fi, 050 528 0030 tai
Suville: suvi.karkiainen@finfamiks.fi, 050 538 7633

 

Syksyn 2020 aikana ryhmä kokoontuu aina kuukauden viimeisenä tiistaina päivinä 25.8., 29.9., 27.10., 24.11. klo 17-18.30 sekä verkossa että livetapaamisina. Päivitämme tarkemmat tiedot myöhemmin. Joulukuun tapaamisesta sovitaan ryhmän kanssa erikseen.

______________________________________________________________________________

Lapsiperheiden Vertaistapaaminen ke 26.8. klo 17-19
 

Onko puolisosi tai lastesi toinen vanhemmista sairastunut psyykkisesti ja teillä on alaikäisiä lapsia? Haluaisitko tavata muita samassa elämäntilanteessa olevia ja vaihtaa ajatuksia vertaisten kesken?

Tule tutustumaan Mäki-Matin Perhepuistoon Syksyn 2020 ensimmäiseen vertaistapaamiseen. Ohjelmassa ulkoilua, herkuttelua ja keskustelua vertaisten kesken. Tapaamiset ovat luottamuksellisia ja voit kertoa tilanteestanne juuri sen verran kuin sinulle sopii. Ensimmäisessä tapaamisessa ei ole lastenhoitoa, joten mennään pienten ehdoilla ja vietetään mukava ilta lasten kanssa leikkien. Pikku-Maija varattuna käyttöömme, mikäli tarvitsette välillä sisätiloja tai sää sateinen. Tapaamisessa lapset vanhempien vastuulla. Huom! Tilojen suhteen muutokset mahdollisia koronatilanteen vuoksi.

Ilmoittautumiset Suville viimeistään ma 24.8: suvi.karkiainen@finfamiks.fi, p.050 538 7633. Kerrothan myös lasten iät ja mahdolliset ruoka-aineallergiat.

Syksyn 2020 Vertaistapaamiset Lapsiperheille noin kolmen viikon välein keskiviikkoisin sekä verkossa että livetapaamisina päivinä: 26.8., 16.9., 7.10., 28.10. ja 18.11.2020. Lisätietoja Suvilta.

______________________________________________________________________________

Vertaisryhmä Keuruulla ma 31.8. klo 17-18.30
 

Avoin vertaistukiryhmä kaikille psyykkisesti sairastuneen tai oireilevan omaisille ja läheisille Keuruulla. Syksyn 2020 ensimmäinen tapaaminen ma 31.8 klo 17 Kurkisaaressa säävarauksella. Kokoonnumme Lehtiniemen Palvelukeskuksen takkahuoneella osoitteessa Seiponniementie 7, josta siirrymme Kurkisaareen yhdessä. Ryhmä on luottamuksellinen ja voit osallistua myös kertaluontoisesti. Tulethan mukaan oireettomana, pidämme huolta käsihygienista ja turvaväleistä.

Huom! Vallitseva koronatilanne saattaa aiheuttaa muutoksia kokoontumistilan suhteen, minkä vuoksi toivomme ilmoittautumiset tapaamisiin.

Ilmoittautumiset ja lisätietoja Suvilta toivotaan 28.8 mennessä: suvi.karkiainen@finfamiks.fi, p. 050 538 7633

______________________________________________________________________________

Avoin chat mielenterveysomaisille keskiviikkoisin klo 17-19

Chat tarjoaa mahdollisuuden käydä vertaistuellisia keskusteluja muiden samassa elämäntilanteessa olevien kanssa. Chattien keskusteluaiheita voivat olla vaikkapa läheisen oireilun herättämät tunteet, arjen haasteet ja ristiriidat, omat voimavarat ja jaksaminen, rajojen asettaminen ja tuen saaminen itselle. Keskusteluja ohjaavat FinFamin alueyhdistysten työntekijät ja vapaaehtoiset. Chatit toteutuvat joka keskiviikko klo 17-19. Voit tulla mukaan vain kerran tai kaikille kerroille. Chattiin osallistuminen vaatii rekisteröitymisen Tukinet-alustalle. Rekisteröityminen on maksutonta ja voit osallistua nimimerkillä.

https://tukinet.net/teemat/avoin-chat-mielenterveysomaisille-keskiviikkoisin-klo-17-19/ryhmachatit/