Kesäkahvit verkossa 8.6. klo 17-18.30

Järjestämme 8.6. klo 17–18.30 verkkovälitteisen virtuaalikahvilan, jossa on mahdollista keskustella luottamuksellisesti muiden osallistujien kanssa ja tutustua yhdistyksen työntekijöihin. Kahvittelun lomassa voidaan pohtia yhdessä tulevia yhdistyksen tapahtumia, sekä keskustella omasta hyvinvoinnista.

Kahvihetkeä varten sinun tulee ilmoittautua sähköpostilla 5.6. mennessä, jolloin lähetämme osallistumislinkin ja ohjeistuksen.  Huomioithan, että osallistuessasi älypuhelimen kautta, sinun tulee ladata zoom-ohjelma puhelimellesi etukäteen. Tietokoneella sinun ei tarvitse ladata ohjelmaa erikseen, vaan pääset siihen suoraan myöhemmin saamastasi linkistä. Pikaohjeet ohjelmiston käytön aloitukseen löydät esimerkiksi: https://www.ok-sivis.fi/palvelut/verkkokoulutus/zoom-ohje-osallistujille.html.

Ilmoittautumiset 5.6. mennessä: [email protected].

Laita siis pannu porisemaan ja tule kesäkuussa kahvittelemaan kanssamme!

Vertaisryhmä luonnossa 1.6. klo 13-15

Mitä sinulle kuuluu? Kaipaatko jo keskustelua kasvotusten muiden vertaisten kanssa? Lähdetään yhdessä virkistäytymään Jyväskylän keskustassa sijaitsevalle Tourujoen luontopolulle. Kokoonnumme ulkona toimiston edustalla 1.6 klo 13.00.

Ilmoittautumiset ja lisätietoja Suvilta 30.5 mennessä: [email protected], p.050 538 7633. Säävaraus.

Tuttu -projektin Hyvinvointi-ilta 10.6. klo 17-19

Tuttu -projektin läheisten hyvinvointi-illat Jyväskylässä jatkuvat kesäkuussa 10.6.2020 klo 17-19, jolloin ohjelmassa on Metsäkylpy Tourujoen puistossa. Metsäkylvyssä teemme ohjattuja harjoitteita pienessä ryhmässä luonnossa, pysähtyen, läsnä ollen ja tietoisina. Ohjaajanamme toimii Pirjo Luomala.

Kokoontuminen Matarankatu 6, B-oven edessä. Olemme siis ulkona luonnossa, joten varustaudu sopivalla vaatetuksella ja jalkineilla. Iltakahvin nautimme ulkona tai sisätiloissa. Lisätietoja Minnalta puh. 050 449 8140.

Puhelinlangat laulaa -vertaisryhmä 9.6. ja 16.6. klo 14–15.30

Puhelinryhmät ovat vertaisryhmiä, joihin voit osallistua omalla puhelimella kotoa tai vaikkapa kävelylenkiltä käsin. Puhelut ovat ryhmäläisille maksuttomia. Ryhmään voi osallistua anonyymisti ja yhteen ryhmään mahtuu ohjaajan lisäksi viisi henkilöä. Ryhmiä ohjaavat yhdistyksen työntekijät. Puhelinryhmistä on hyviä kokemuksia FinFamin alueyhdistyksissä, joten rohkeasti mukaan! Ilmoittautumiset Suville 5.6. mennessä: p. 050 538 7633, [email protected].

Omaisneuvonta kesällä

Oletko huolissasi läheisestäsi vai kaipaatko tukea omaan jaksamiseesi läheisen sairastaessa? Keskustelutukea saatavilla myös kesän aikana; tapaamisissa toimistolla, puhelimitse, sähköpostilla, Zoomin tai Teams -ohjelmien kautta. Varaathan ajan etukäteen työntekijöiltä:

Sami Hoisko, p. 050 528 0030, [email protected]

Suvi Karkiainen, p. 050 530 7633, [email protected]